0212 256 64 82 - 0545 651 28 78
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

Define Bulmak Haram mı ?

30 Mayıs 2017
192 kez görüntülendi
Define Bulmak Haram mı ?

Define Bulmak Haram mı ?

Diyanet’ten Define Arama Fetvası

 

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, mevzuata aykırı define aramanın kamusal ve bireysel haklara tecavüz anlamına geleceği için caiz olmadığına hükmetti.
Bir vatandaşın, ‘Define aramak ve bulunduğunda sahiplenmek caiz mi?’ şeklindeki soruyu cevaplandıran Din İşleri Yüksek Kurulu, define aramanın yasa ve mevzuatlarla nasıl aranacağının düzenlendiğini bildirdi. Kurul kararında, “Kaynaklarda, toprağın altına gizlenmiş, sahibi bilinmeyen para ya da değerli eşyaların bulunması halinde bunların kime ait olacağı ve bundan devlete verilecek vergi konusunda çeşitli özel hükümler yer almaktadır. Bu hükümler, konu ile ilgili görülen bazı rivayetlerin yorumları ile dönemin idari ve sosyo-kültürel yaklaşımları ve devlet siyaseti ışığında belirlenmiştir.
Define arama işlemlerinin rastgele ve bilinçsizce yapılması pek çok tabiat ve kültür varlığının zarar görmesine, yok olmasına veya yurt dışına kaçırılmasına sebep olmaktadır. Günümüzde define arama işlemleri Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu ile diğer ilgili mevzuata göre yürütülmektedir. Bu mevzuata aykırı şekilde define aramak kamusal ve bireysel haklara tecavüz anlamına geldiğinden caiz değildir.” denildi.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?